Yaralı halde bulunan kulaklı orman baykuşu tedavi altına alındı

Kayseri’de kanadından yaralanmış ve uçma güçlüğü çeken baykuş duyarlı bir vatandaş tarafından bulunarak Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Yaralı halde bulunan kulaklı orman baykuşu tedavi altına alındı
19 Mart 2024 - 16:29
KAYSERİ (1HA) - Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde duyarlı bir vatandaş tarafından kanadından yaralı olan ve uçma güçlüğü çeken baykuş Kayseri DKMP Şube Müdürlüğü ekiplerine bildirilirken veteriner hekime gerekli tedavi ve bakımının yapılması için teslim edildi. Yaralı kuş, rehabilite işlemlerinin tamamlanmasının ardından doğal yaşam ortamına bırakılacak.

KULAKLI ORMAN BAYKUŞU

“Baykuş ailesine mensup olan kulaklı orman baykuşu kulağa benzer tüy yapıları ile kolay ayırt edilebilir bir kuş türüdür. Uyarı halinde kulak tüylerini dikleştirirler. Üstün gece görüşleri ve sessiz uçuşları sayesinde usta bir avcıdırlar. Özellikle küçük kemirgenleri avladıkları için çiftçilerin de dostudurlar. Günümüzde hurafeler yüzünden kötü bir üne sahip olan baykuş türleri eski dönem Türk uygarlıklarında bilgeliğin ve fedakârlığın sembolü olarak görülmüştür. Dünyanın en büyük mimarları arasında gösterilen Mimar Sinan da birçok eserinde baykuş motifini ustalıkla kullanmıştır.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum