Ünlü İş adamı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu FETÖ'den gözaltına alındı! Mubariz Mansimov Gurbanoğlu kimdir?

Azeri kökenli ünlü iş adamı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Mubariz Mansimov Gurbanoğlu kimdir, ne iş yapıyor, nereli?

Ünlü İş adamı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu FETÖ'den gözaltına alındı! Mubariz Mansimov Gurbanoğlu kimdir?
15 Mart 2020 - 12:51
Ünlü iş adamı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, bu sabah İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Şüpheli iş adamının adresinde arama yapıldı. Yaşanan bu gelişmenin ardından Mubariz Mansimov Gurbanoğlu’nun kim olduğu ve ne iş yaptığı merak konusu oldu. Mubariz Mansimov Gurbanoğlu kimdir, aslen nereli, ne iş yapıyor? İşte detaylar…
FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ SORUŞTURMASI KAPSAMINDA GÖZALTINA ALINDI
Palmali Grubu'nun kurucusu Azeri kökenli Mubariz Mansimov Gurbanoğlu hakkında Başsavcılıkça yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında adresinde gözaltına alındı.
İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan ünlü iş adamının adresinde arama da yapıldı.
MUBARİZ MANSİMOV GURBANOĞLU KİMDİR?
Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, Palmali Holding'in sahibidir.
Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, 22 Mart 1968 tarihinde Azerbaycan’nın başşehri Bakü’de Masallı köyünde doğmuştur. 6 kız ve 2 erkek kardeşi vardır. Türkiye'de yaşayan Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, 2007 yılında Türk vatandaşı olmuştur. Türkiye vatandaşı olduktan sonra Gurbanoğlu soyadını aldı. Azerbaycan’da Rusya döneminde Kızıl Ordu’da yüzbaşı olarak görev yaptı. Daha sonra ordudan 3 arkadaşı ile ayrılıp bu arkadaşları ile beraber bir şirket kurmuştur. Ama şirketin tek sahibi kendisidir. Rusya’daki şirketinin adı Lena Line’dır.
Daha önce Türkiye’de deniz acentalığı yapıyorken 1998 yılında Palmali Otelcilik Turizm ve Acentelik Şirketini kurdu. 2013 yılı itibari ile işlettiği ve kendi mülkü olan 270’in üzerinde gemisi vardır. 170’in üzerinde gemi şirketine aittir. Toplam 13 gemi kuru yük taşımacılığı yaparken gerisi tanker olup petrol ve türevlerini taşımaktadır. Boğaz’dan her gün 10 - 15 gemisi geçiyor. Türkiye’de 3 bine yakın, Tüm dünyada 45 bin çalışanı vardır.
Ayrıca Azerbaycan’da yüzde 65 pazar payına sahip olan PalSüt diye bir şirketi vardır.
2004 yılında Azerbaycan futbol takımlarından biri olan Hazar Lankaran kulübünün kurucusu ve sahibi oldu. 2004 yılında Türkiye’den Oktay Derelioğlu’nu transfer etti. Oktay Derelioğlu o takımda gol kralı oldu.
Mansimov, Türk vatandaşlığına geçer geçmez ilk işi, Azeri devlet petrol şirketi Socar’a büyük işler yapan Türkiye’nin önemli inşaat şirketlerinden Tekfen İnşaat’ın yüzde 50’sini 520 milyon dolara almak oldu. Böylece Mansimov, PETKİM’in yüzde 56,32’sine sahip olan Socar’a ortak oldu. Yani Türkiye üzerinden petrol işi yapan Mansimov Türkiye’nin en büyük petrol şirketinin ortağı haline geldi.
Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, 2000 yılından beri Tamara Gurbanoğlu evlidir ve 3 çocuğu vardır. Eşi Tamara 2014 yılında 3 milyar dolarlık boşanma davası açtı. Mübariz Mansimov eski eşinden boşandıktan sonra Ulviye Gassimova ile 2017 yılının Nisan ayında evlendi.
Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan’nın ortak olduğu BMZ Group Denizcilik Şirketi’ne ait 5 nehir tankeri sahibi olduğu Palmali tarafından 10'ar yıllığına kiralandı.  
2015 yılında Forbes’e göre 1,02 milyar dolar serveti ile zenginler listesine girmiştir.
 2015 yılının Nisan ayında yapılan ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından geçen hafta ihaleye çıkarılan Bodrum’da Yalıkavak mevkisinde Tilkicik Koyu'ndaki, 400 bin metrekarelik yat limanı, turizm tesisi ve konut imarlı arazi, Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun sahibi olduğu Palmali Holding tarafından 370 milyon TL artı KDV ile kazandı.
 2013 yılı itibari ile işlettiği ve kendi mülkü olan 270’in üzerinde gemisi vardır. 170’in üzerinde gemi şirketine aittir.
BMZ Group Denizcilik Şirketinden kiraladığı gemiler:
1- M/T MECID ASLANOVA (18 Haziran 2014)
2- M/T BEGIM ASLANOVA (14 Kasım 2014 )
3- M/T SHOVKET ALEKPEROVA (16 Şubat 2015)
4- Türkter 81 (5 Ağustos 2015)
5- Armada Fair (14 Eylül 2015)
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum