Tüvtürk araç muayene ücretleri vatandaşları isyan ettirdi!

Trafiğe kayıtlı araçların belli standartlara uyup uymadığını, mühendisler tarafından kontrol ederek trafiğe çıkması için geçerli not veren ya da reddederek standartları uygulaması için geri gönderen Tüvtürk’teki fiyat politikası vatandaşları isyan ettirdi. Tüvtürk kamyon, kamyonet, otomobil, motosiklet, traktör, TIR muayene fiyatları ne kadar? İşte merak edilen Tüvtürk fiyatları…

Tüvtürk araç muayene ücretleri vatandaşları isyan ettirdi!
19 Temmuz 2020 - 13:17

Son zamanlarda tartışma konusu olan Tüvtürk, araç muayene fiyatları ile vatandaşları isyan ettirdi. Sosyal medyada tepkileri üzerine çeken Tüvtürk, uyguladığı fiyat politikasının yanı sıra vatandaşlar için bekleme alanı ayırmadığı gerekçesi ile de eleştirildi. Sosyal medya yoğun bir paylaşım yapılması üzerine, vatandaşlar sesleri duyurmak için birbirlerine destek verdi. Konunun hükümete kadar ulaşmasını amaçlayan vatandaşlar, araçlarını muayene ettirmek için götürdüklerine ilgisizlikten yana şikayetlerini dile getiriyor. Peki, Tüvtürk araç muayene ücretleri ne kadar? Sosyal medyada yer alan yüksek fiyatlar doğru mu? İşte merak edilenler…
TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE FİYATLARI NE KADAR?
Otomobil, motosiklet, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, traktör gibi araçlar ve bu araçların römorkları araç muayenesi ile belgelendirilme kapsamına giriyor. Farklı araç için belirlenen muayene ücretleri şöyle:
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 342,20 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici, Tanker: 462,56 TL
Traktör (Römorklu / Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 174,64 TL
Yetkili kişi tarafından gerçekleştirilen muayene testlerinin ardından, araç kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak raporlanıyor. Bu rapor, aracı muayene merkezine götüren kişi tarafından teslim alınıyor.
ARAÇ MUAYENESİ KAÇ YILDA BİR YAPTIRILIR?
Araç muayenesinin sıklığı, farklı araçlara göre değişiklik gösteriyor:
Binek otomobil, resmi otomobil ve bu araçların römorkları ilk 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir muayene edilir.
Lastik tekerlekli traktörler ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilir.
Diğer motorlu araçlar sınıfında yer alan taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ve römorkları ilk 1 yaş sonrasında yılda bir kez muayene edilir.
Motosiklet vb. iki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir kez araç muayenesinden geçer.
Belirlenmiş olan süreleri dolduğunda araç muayeneleri tekrarlanmak zorundadır.
Araç muayenesi ücretleri nakit olarak ödenir ve muayene süresini geçiren her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücretinin %5’i oranında faiz ödemesi alınır.
ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİ NE YAPILMALIDIR?
Araç muayenesinden önce TÜVTÜRK istasyonlarından randevu almak gerekiyor. Aracın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de randevu alınabiliyor. Tüm araç sahipleri, internet üzerinden araç muayene randevusu alabilecekleri gibi, haftanın 6 günü 08.00-20.00 saatleri arasında 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden de randevu alabiliyor.
Muayene istasyonuna gidildiğinde ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisinin bulundurulması gerekiyor. Ayrıca muayene öncesinde varsa aşağıdaki eksikler de giderilmeli:
Borcu olan araçların muayene işlemleri yapılmaz. Bu nedenle trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi borçlar muayeneden önce ödenmelidir.
Egzoz gazı ölçümü olmayan araçlar raporda “ağır kusurlu” olarak değerlendirilir. Bu nedenle araç egzoz muayenesi de mutlaka yaptırılmalıdır.
Muayeneden önce araca herhangi bir değişiklik yapıldıysa ruhsata işlenmiş olmalıdır.
Büyükşehirlerde bulunan istasyonlardan randevu alacak olanlar muayene süreci için en az 2 saatini ayırmalıdır.
Daha detaylı bilgiyi araç muayenesinden önce ne yapılması gerekiyor yazımızdan edinin.
EGZOZ MUAYENESİNİN ÜCRETİ NE KADAR?
Trafikteki araçların sayısının artmasıyla, egzoz gazının çevreye ve sağlığa zararları da giderek artıyor. Egzoz gazının neden olduğu tehlikeli hastalıklar da dikkate alındığında, araç muayenesi kapsamında, egzoz muayenesine de yer verilmeye başlandı. TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayenesinde egzoz gazı ölçüm belgesi de mutlaka bulundurulmalıdır. Egzoz gazı ölçümü 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla 80 TL karşılığında yaptırılabiliyor.
ARAÇ MUAYENESİNİN ÖNEMİ
Araç muayenesi ile birlikte, araç kusurlarından kaynaklanan kazaların sayısı azalıyor ve trafik daha güvenli bir hal alıyor. Aynı zamanda araç muayenelerini aksatmayan sürücüler, araçlarının ömrünü uzatarak bakım masraflarını düşürüyor, araçlarının 2. el değerini de yükseltiyor.
ARACIN MUAYENEDEN GEÇEMEME DURUMUNDA NE OLUR?
Muayene sonucunda "ağır kusurlu" ya da "emniyetsiz" olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmıyor ve kusurlarını 1 ay içinde giderdiklerinde muayene tekrarları ücretsiz olarak yapılıyor. Muayene için tanınan 1 aylık süre içerisinde araç muayeneye götürülmez ise araç bu hakkı kaybederek yeniden ücret ödemek zorunda kalacaktır.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum