• Haberler
  • Gündem
  • Tuğla, kolon ve kiriş çatlakları varsa evlere girmeyin

Tuğla, kolon ve kiriş çatlakları varsa evlere girmeyin

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen iki ayrı deprem Kayseri'yi de etkiledi. Sarsıntıların oldukça çok hissedildiği kentte bazı evlerde çatlaklar meydana geldi. Evlerde tuğla, kolon ve kiriş çatlakları varsa evlere girilmemesi gerektiğini söyleyen Kayseri Jeofizik Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Semih Oybak, 'Bu tür çatlak olan evlere girilmemeli. İnceleme istenmeli' dedi. 

Tuğla, kolon ve kiriş çatlakları varsa evlere girmeyin
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen depremler, Kahramanmaraş başta olmak üzere Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana illerinde yıkıma sebep oldu. Kayseri’de de şiddetli şekilde hissedilen depremler korku ve paniğe sebep oldu. Yıkılan bina olmadı ancak bazı yerlerde çatlakların oluştuğu belirtiliyor. Uzmanlar, deprem sonrası evlerinde çatlaklar olan varsa evlerine girmemeleri konusunda uyardı.  

Tuğla, kolon ve kiriş çatlağı bulunan binaya girilmemesi gerektiğini vurgulayan Kayseri Jeofizik Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Semih Oybak, “Kayseri bölgemizde depremi hissetti. Kayseri’de bana resimler atıyorlar 'Duvarlarımızdan çatlaklar, yarıklar var' diye. Kayserimizdeki depremin hissedilme ölçüsü yaklaşık 5- 5,5 büyüklüğündedir. Kayseri halkımız sakin olmalı, fay hattı Kayserimize uzaktır. Etkileşimi söz konusu değildir. Çatlakların da yüzeysel çatlaklar olduğunu düşünüyorum. Eğer tuğla, kolon ve kiriş çatlakları varsa evlerine girmesinler. Bunu sadece Kayseri merkezi 100 km yarı çapı için söylüyorum. Eğer tuğla, kolon ve kirişlerinde çatlak yarık varsa evlerine girmesinler daha sağlam güvenilir olan yerlere geçsinler. Yüzeysel bir boya çatlağı, yüzeysel bir sıva çatlağı veya bir fayansın düşmesi gibi durumlar var ise evlerini inceleyip AFAD ve Çevre Şehircilik gibi kurumlara başvuru yapabilirler” şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme