Koronavirüs için yarından itibaren nereler kapalı olacak? Marketler kapanacak mı?

Türkiye’de koronovirüs için alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Son olarak camilerde toplu ibadet etme, cemaatle namaz kılma durdurulmuştu. Bu kez de yarından itibaren kamuya açık bazı alanların kapalı olacağı duyuruldu. Peki, genelge ile nereler kapalı olacak? Koronavirüs tedbirleri kapsamında hangi mekanlar kapanacak? İşte detaylar…

Koronavirüs için yarından itibaren nereler kapalı olacak? Marketler kapanacak mı?
16 Mart 2020 - 19:36
Türkiye’de koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere bir yenisi daha eklendi. Son olarak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, camilerde cemaat halinde vakit namazları ve Cuma namazlarının kılınmasını durduklarını açıklamıştı. Bu kez de kamuya açık bazı alanların gece 00.00’dan itibaren kapatılacağı duyuruldu. Yapılan açıklama sonucunda nelerin kapalı olacağı merak konusu oldu. Yarın nereler kapalı olacak? İşte tam listesi…
Sinema, kafeterya, kahvehane gibi alanlar corona virüs önlemleri kapsamında kapatılıyor.
İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine "koronavirüs tedbirleri" konulu ek bir genelge daha gönderildi. Genelde insanların bir araya geldiği birçok yerin kapatılmasını öngörüyor.
Bu gece saat 24.00'ten itibaren geçerli olmak üzere geçici olarak kapatılacak alanlar şöyle: Tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri. Sivil toplum kuruluşlarının genel kurulları, eğitimleri, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri de geçici olarak ertelenecek. Toplu olarak vatandaşları bir arada bulunduğu “taziye evleri”nin faaliyetleri saat 24.00 itibariyle durdurulacak.
Bakanlık söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum