Kayseri OSB iftar programı düzenledi

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tarafından düzenlenen iftar programında konuşan Vali Vekili Şenol Esmer, hasarlı binaların askı sürecinin yarından itibaren başlayacağını söyledi. Esmer, '15 bin başvurunun tamamını inceledik ve bunların içerisinde yaklaşık olarak bin 200 orta hasarlı ve ağır hasarlı bina var. Bu binaların yarından itibaren askı süreci başlayacak ve bir ay süre içerisinde itirazları almış olacağız ve ondan sonraki süreç içerisinde de afet kanununa göre gerekli girişim ve süreç devam etmiş olacak' dedi. 

Kayseri OSB iftar programı düzenledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tarafından iftar programı düzenlendi. Düzenlenen programa Kayseri Vali Vekili Şenol Esmer, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, yönetim kurulu üyeleri ve sanayiciler katıldı. İftar programında konuşan Vali Vekili Şenol Esmer, hasarlı binaların askı sürecinin yarından itibaren başlayacağını söyledi. Esmer, “Bundan 100 sene önce Türkiye'de kurtuluş savaşı verilirken, Gazi Meclisin iradesiyle 100 sene önce İzmir'de iktisat kongresi düzenleniyor. Çünkü savaş meydanlarında kazanmış olduğumuz zaferleri ekonomik zaferlerle sanayi zaferleriyle desteklemediğimizde bunun kalıcı olmayacağını, o dönemin bu devleti kuran insanlarımız o günden bilerek temellerini atmışlardır. Çok şükür bugün Türkiye çok güzel noktalara geldi. Hepimiz biliyoruz. Geçen yaşamış olduğumuz felaketten dolayı yaklaşık 45 bin afet bölgesinden insanımız misafirimiz oldu ve halen hem yurtlarımızda hem de kendi imkanlarıyla ve vatandaşımızın tahsis etmiş olduğu evlerde kalmaktadırlar. Bunun yanında 17 okulu boşalttık depremden dolayı çok şükür bir etkinlik ilanı kapsamına biz de alındık ve şu anda pazartesi günü çalışmalarımızı bitirdik. Bugün imza sürecini tamamladık ve yarından itibaren askıları asmış olacağız. Yapmış olduğumuz 15 bin başvurunun tamamını inceledik ve bunların içerisinde yaklaşık olarak bin 200 orta hasarlı ve ağır hasarlı bina var. Bu binaların yarından itibaren askı süreci başlayacak ve bir ay süre içerisinde itirazları almış olacağız ve ondan sonraki süreç içerisinde de afet kanununa göre gerekli girişim ve süreç devam etmiş olacak. Ben bu süreç içerisinde, yaklaşık iki ay oldu, Kayseri esnafımızın çok yakın desteğini gördük. İlk günden itibaren Organize sanayi bölgesinde oluşturduğumuz depoda aynı gün 18 TIR afet bölgesine yardım gitti. Bunlar resmi kayıtlar ve bugün gelirken almış olduğum son kayıtlarda 470 tır yardım malzemesi afet bölgelerine buradan iletmiş olduk. Hem afet bölgesinde bir taraftan sayın Valimiz elimizi tutarken kendileri 2 aydır oralarda hem de arka cephede iş adamlarımızla, Organize Sanayi bölgemizin değerli üyeleriyle ve yerel yönetim başkanlarımızla beraber yürümekteyiz” şeklinde konuştu. 

‘BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE OLDUĞUMUZ MÜDDETÇE DAHA DA GÜÇLENECEĞİZ’

Yaklaşık 1 yıldır geçmişin yanlışlarını düzelterek, kredi almadan kendi yağında kavrulabilen bir anlayış içerisinde çalıştıklarını dile getiren Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, “Kayseri sanayisinin merkez üssü olan Kayseri OSB’nin yönetimde sizlerin teveccühü ile görev aldık. Yaklaşık 1 yıldır geçmişin yanlışlarını düzelterek, olumsuz imajları silerek, kredi almadan kendi yağında kavrulabilen, sanayicisine sunduğu hizmetlerin kalitesini yükselten bir anlayışla çalışıyoruz. Planladığımız ve hayata geçirmeye başladığımız projelerimizle, istişare kültürüne verdiğimiz önemle sanayicilerimizin derdine çare olabilmek, istihdamın, üretimin ve ihracatın artmasına önayak olabilmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. Yaptığınız üretimle, dünya pazarlarında ihracat yapabilme kapasitenizle gurur duyduğumuzu belirtiyor ve siz değerli sanayicilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Unutmayalım ki, birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz müddetçe her geçen gün daha da güçleneceğiz” ifadelerini kullandı. 

OSB olarak, deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması bakımından yaklaşık 1,6 milyon lira tutarında bir yardımı yaptıklarını söyleyen Yalçın, “Ülkemiz 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremle sarsıldı. Bizleri derinden üzen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Depremin ilk saatlerinden itibaren, yardım merkezi haline gelen Kayseri OSB’miz sanayicilerimizin de özverili katkıları ile yaraların sarılmasında büyük çaba göstermiştir. Kayseri OSB olarak, deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması bakımından yaklaşık 1,6 milyon lira tutarında bir yardımı yapmış bulunmaktayız. Deprem bölgesindeki insanlarımız için ne yapsak azdır. Yüce Allah bir daha böylesine büyük bir depremi ülkemize yaşatmasın” diye konuştu.

Bakmadan Geçme