Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, neden kılıçla hutbe okudu, minbere neden elinde kılıçla çıktı?

Ayasofya’nın açılışını tüm İslam dünyasında heyecan ve sevinçle karşılanırken Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın minbere elinde kılıçla çıkması merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, neden elinde kılıçla hutbe okudu? Kılıçla hutbe okumanın anlamı ne? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, neden kılıçla hutbe okudu, minbere neden elinde kılıçla çıktı?
24 Temmuz 2020 - 20:01

Ayasofya Camii 86 yıl aradan sonra bugün kılınan Cuma namazı ile yeniden ibadete açıldı. Açılışta, 500 kişilik bir cemaat içeride namaz kılarken on binlerce insan da dışarıda Cuma namazını eda etti. Ayasofya Camii’nin açılışında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın elinde kılıç ile minbere çıkarak hutbe okuması dikkatlerden kaçmadı. Peki, Diyanet İşleri Başkanı neden elinde kılıçla hutbe okudu? Bu geleneğin anlamı nedir, mesajı nedir?
HUTBEDE KILIÇ GELENEĞİ
Türk tarihinde kılıç kuşanmanın ayrı bir önemi vardır. Merasimler düzenlenir, o an bir bakıma ölümsüzleştirilir. Tarihteki Türk devletlerinde ve Osmanlı İmparatorluğunda bu anın anlamı daha da bir özeldir. Padişahların kılıç kuşanma merasimleri, onların yönetimi devraldıkları, hükümdarlıklarını ilan ettikleri anlamına geliyor.
Osmanlı imparatorluğunda devlette hükümranlığın alameti olarak görülen kılıç kuşanma merasimlerinin yapıldığı mekanlar zaman zaman camiler olmuştur. O camilerden biri de, Osmanlı'ya başkentlik yapmış olan İstanbul’daki Ayasofya Camiidir. Bununla birlikte Bursa’daki Ulu Cami ve Edirne’deki Eski Cami’de buna dahildir. Kılıç geleneği, kuşanma anlamında olmasa da asırlardır sembolik olarak bu camilerde yaşatılıyor. Cuma günleri ve bayram namazlarında hutbeye kılıçla çıkılıyor. Yani Ayasofya’da da bu nedenle hutbeye kılıçla çıkıldı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum