BBP Merhum Lideri Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, ne zaman ve neden öldü? Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatı

2009 yılında geçirdiği helikopter kazası sonucunda hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi (BBP)  merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu, ölümünün 11. yılında anılıyor. Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, nerede, ne zaman öldü? Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatı…

BBP Merhum Lideri Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, ne zaman ve neden öldü? Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatı
25 Mart 2020 - 00:03
BBP Merhum Lideri Muhsin Yazıcıoğlu, ölümünün 11. yılında anlıyor. Yazıcıoğlu, 29 Mart 2009 yılında yapılan yerel seçim çalışmaları kapsamında, partisinin düzenlediği mitingler için şehir şehir geziyordu. Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 günü Kahramanmaraş’ mitinginden Yozgat – Yerköy mitingine hareket etmek üzere 5 arkadaşıyla birlikte helikopterle havalandı. Ancak, Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşının bulunduğu helikopter, Kahramanmaraş’ın Keş Dağ’ına düştü. Bilinmeyen bir nedenle düşen helikopterden sağ olarak kurtulan olmadı. İşte Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatı…
Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?
Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas'ın Şarkışla ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972'de Ankara'ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde tamamladı.
1968'de cemiyet (dernek) çalışmalarına başladı. Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı. Ankara'ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. (1977-78).
1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu.
12 Eylül 1980'de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı.
Cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı.
1987'de arkadaşları ile birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi(MÇP)'de siyasete girdi. MÇP'de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.
1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis'e taşıyacak” sloganıyla, Sivas'tan milletvekili seçildi.
1992 yılı Temmuz ayında, “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı için” bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP'den ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi(BBP) kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi.
24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden meclise girdi. 28 Şubat 1996 tarihinde ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü.
26 Nisan 1998 tarihinde yapılan 3. Büyük Kurultay'da, 8 Ekim 2000 tarihinde yapılan 4. Büyük Kurultay'da, 2 Haziran 2002 tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kurultay'da, 20 Temmuz 2003 tarihinde yapılan 5. Olağan Büyük Kurultay'da, 30 Nisan 2006 tarihinde yapılan 6. Olağan Büyük Kurultay'ta ve 15 Nisan 2007 2.Olağanüstü Büyük Kurultayda tekrar BBP Genel Başkanlığına seçilmiştir.
22 Temmuz Erken Genel seçimlerinde BBP'nin seçimi protesto etmesi sebebiyle partisinden istifa ederek Sivas'tan bağımsız milletvekili adayı olup 23. dönem milletvekiliğine seçilmiştir. Daha sonra BBP'ye katılarak TBMM'de Büyük Birlik Partisi Sivas Milletvekili olarak BBP'yi Meclis'te temsil etmiştir. 19 Ağustos'ta yapılmış olan BBP’nin 3.Olağanüstü Büyük kurultayında tekrar Genel Başkan olmuştur.
Muhsin Yazıcıoğlu'nun 25 Mart 2009 tarihinde, Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere içinde bulunduğu helikopter bilinmeyen bir nedenle düştü.
Kazadan 48 saat sonra helikopterin enkazı ve Muhsin Yazıcıoğlu dâhil 6 kişinin naaşı arama ekipleri içerisinden 17 gönüllü civar köylüsü tarafından Sisne ve Kızılöz Köyleri arasındaki Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu.
Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum