Bakan Nebati: TL'yi değerli hale getirirseniz sanayi yavaşlar, işsizlik olur

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir programda ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, yaptığı açıklamada TL'nin değer kazanması halinde sanayinin yavaşlayacağını ve işsizliğin artacağını söyledi.

Reklam
Bakan Nebati: TL'yi değerli hale getirirseniz sanayi yavaşlar, işsizlik olur
23 Ocak 2023 - 11:04
Reklam
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir televizyon programında ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu. Nebati, "Türk Lirası'nı değerli hale getirirseniz sanayi yavaşlar, işsizlik olur" dedi.

"TL DEĞERLİ OLURSA İTHALAT ARTAR"

Bakan Nebati programda, TL'nin 2017'den beri değer kaybettiğini belirterek "Bu ne demektir, Türkçesi şudur, Türk Lirası ne kadar çok değerli olursa siz yurt dışına o kadar çok ithalatta bulunursunuz. Türkiye’de üretim yapmanıza ihtiyaç kalmaz, çünkü paranız çok değerli, getirir satarsınız. 2021’in sonunda Türk Lirası’nın değeri TÜFE bazında yüzde 47’lere kadar düşmüş, yani çok değersiz hale gelmiş. Bu optimal nokta tüm bu dışsal ve içsel etkenlerin bir araya geldiği kur seviyesidir" diye konuştu.

Bakan Nebati, enflasyonda düşüşünün devam edeceğini belirterek "Enflasyonla mücadelede biz geleneksel yöntemleri kullanıyor olsak bunun sonucu sanayi, üretimin durmasıdır. Bunun sonucu işsizliğin patlamasıdır" dedi.

Nebati, mevcut politikaların seçim sonrasında AK Parti'nin kazanması halinde devam edip etmeyeceğine ilişkin "Sayın Cumhurbaşkanımız Allah’ın izniyle iktidarına devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımız olduğu sürece Türkiye ekonomi modeli bu performansını sürdürmeye devam eder. Seçimden sonra da yolun devam eder. Faiz artırımı olmayacağı gibi bütçe disiplininden taviz verilmez" ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum