Akgün Ergül: Sokaktaki hayvanları bir gün değil her gün hatırlamalıyız

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü vesilesiyle sokakta yaşayan canlıları unutmamak gerektiğini ve gıdaya ulaşımını kolaylaştırarak yaşam alanlarının düzeltilmiş olabileceğini ifade etti.

Akgün Ergül: Sokaktaki hayvanları bir gün değil her gün hatırlamalıyız
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek ve farkındalık oluşturmak adına Nisan ayının 4’ncü günü Dünya Sokak Hayvanları Günü olarak kutlanıyor. Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül de sokakta yaşayan canlıların yaşam alanlarını düzeltmek, özellikle kış aylarında gıdaya ulaşımlarını kolaylaştırmak için mama ve su koymanın öneminden bahsetti.

‘SOKAKTAKİ CANLARIMIZI BİR GÜN DEĞİL HER GÜN HATIRLAMALIYIZ’

Vatandaşlara, sokak hayvanlarını kendilerine tehdit olarak görmemeleri konusunda çağrıda bulunan Başkan Ergül, “Bugün bizim için veteriner hekimliği açısından önemli bir gün; 4 Nisan Sokak Hayvanları Günü. Tabi bu bizim için tek bir günle sınırlı değil. Sokakta yaşayan canlılarımız var, nasılsa insanların doğada bir yaşam alanı oluyorsa, bu yaşama alanı içerisinde bulunuyorsak sokaktaki hayvanların da bir yaşama alanı bulunuyor. Dönem dönem bununla ilgili insanın hayvana şiddetinden tutun bazen aç kalmış veya toplu halde yaşayan hayvanların sokaktaki insanlara saldırılarıyla ilgili birçok gündeme gelmiş problemler oluyor. İnsanlar nasıl kendi yaşam alanlarını koruyorsa sokaktaki canlıların da bizimle birlikte yaşam alanları bulunmaktadır. Son çıkan kanunla da ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyelerimizin hepsinde hayvanlar için uygun barınma yerlerinin yapılması gerekiyor. Burada hayvanların sağlık, hijyenik koşul, kısırlaştırma, iğneler ve aşılar gibi tüm sağlık koşullarının karşılanacağı bir yer yapılması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın da duyarlı olması gerekiyor. Sokak canlarımızı veya barınakta yaşayan canları kendilerine bir tehdit gibi görmemelidirler. Özellikle kış aylarında bu canlılar gıdaya ulaşmakta sorun yaşıyorlar. Bu yüzden daha bilinçli olarak mama ve su koyar, gıdaya ulaşımını kolaylaştırırsak yaşam alanlarını düzeltmiş oluruz. Sokaktaki canlarımızı sadece bir gün değil her gün hatırlamalıyız. Onlar da yardıma muhtaçtır” diye konuştu. 

Bakmadan Geçme