Reklam
Umut Karademir

Umut Karademir

Tüketiciler Birliği Kayseri Şube Başkanı

Sesimi Duyan Yok mu? Vergi Kaçırıyorlar..

17 Kasım 2020 - 18:56

Bu ülkede illegal yollarla vergi kaçırırsan büyük suç.
Ama legal yollarla, resmî kanallardan vergi kaçırırsan suç değil.
Bu ne demek şimdi?
Ben bir hakem heyetinde görevliyim. Toplantılara gittiğimde önüme yüzlerce şikayet geliyor. Bizler de önümüze gelen belgeler ışığında bakıyoruz; kim haklı kim haksız diye karar veriyoruz. Bunlardan bir tanesi de ekspertiz ücreti konusu.
Vatandaş, devletin sağladığı düşük faizli kredilerden faydalanıp ev sahibi olmaya başladı. Bankaya gidiyorsun şu kadar paraya ihtiyacım var ev alacağım diyorsun. Banka diyor ki sen bu parayı istiyorsun ama o ev o kadar fiyat ediyor mu sana güvenmiyorum. Ben oraya bir eksper göndereceğim.
Banka alacağın daireye bakmak için eksper gönderiyor.
Evin değerini ölçüyor, biçiyor sana fiyat çıkarıyor ve ona göre kredi veriyor. Yani banka kendisini garantiye alıyor. Kendisini garantiye almak için yaptığı işlemin parasını da senden alıyor. Uyanıklığa, vicdansızlığa bakar mısın?
Ben senden ekspertiz istedim mi? Hayır.
Bu ekspertizi sen kendini garantiye almak için yaptırdın mı? Evet.
E bunun parasını neden ben ödüyorum?  
6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun, temel ilkeler 4. Maddenin 3. fıkrasında der ki;
- Tüketiciden; kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir bedel talep edilemez.
Daha bitmedi...
Banka ekspertiz parasını benden alıyor ama ekspertiz firmasına ödediği paranın faturasını da kendi adına kesiyor. Yani hizmeti ben alıyorum, benim evime bakıyorlar, fatura bankanın adına kestiriliyor.
Şimdi düşünelim...
Beyaz eşya satan bir firmaya buzdolabı almak için gidiyorsunuz. Buzdolabını alıyorsunuz, buzdolabının parasını ödüyorsunuz. Firma size fatura kesiyor, faturaya bir bakıyorsunuz buzdolabı faturası beyaz eşya satan adamın üstüne kesilmiş. Yani buzdolabı sizin değil, o adamın oluyor. Sadece parasını siz vermişsiniz. Böyle bir mantıksızlık olabilir mi? Bankalarda ekspertiz konusunda oluyor.
Ekspertiz hizmetini siz alıyorsunuz. Banka faturayı kendi adına kesiyor bir de bu faturayı gider olarak gösteriyor ve vergiden düşüyor. Bu da demek oluyor ki sizin parasını verdiğiniz hizmet üzerinden vergi kaçırıyor.
İşin en ilginç tarafı da bizler Tüketiciler Birliği olarak tüm şubelerimizle bu duruma karşı çıktığımızda kötü olan biz oluyoruz. Size bir şey söyleyeyim mi?
Biz bu ülkenin geleceği için, yetimin hakkı için, gariban için ve haksızlığın karşısındaki tavrımızdan dolayı kötü olacaksak bizi her zaman kötü bilin.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum