Reklam
Umut Karademir

Umut Karademir

Tüketiciler Birliği Kayseri Şube Başkanı

CENNET İŞÇİ ANNELERİN AYAKLARI ALTINDA MIDIR?

29 Kasım 2020 - 18:01

Düşünün ki; iki kadın aynı zamanda anne olmuş ve aynı öğrencilere öğretmenlik yapıyorlar hem de aynı okulda ancak farklı hukuki düzlenmelere tabiler… Nasıl olur? Okullarda sözleşmeli öğretmenler var bir de kadrolu öğretmenler. Kadrolu alan devlet memuruyken sözleşmeli öğretmen işçi ve iş kanununa tabi.
Karşılaştırmak adına aynı anda gebelik olduğunu düşünürsek doğumdan önce iki ay doğumdan sonra iki ay olmak üzere ücretli izin hakkı kanunun sunduğu taraflara eşit bir faydayken, Memur belirtiğimiz ücretli izin dolma süresinden sonra çocuğuna bakabilmek için 2 sene ücretsiz izin kullanabilmektedir.  Hatta eşi memur ise o da doğumdan itibaren 2 sene ücretsiz izin kullanır. Oysaki Sözleşmeli öğretmen bu belirtiğimiz ücretli izinden sonra ancak 6 ay ücretsiz izin alabilmektedir. Eşine ise doğum sebebiyle izin verilmemekte.
Sözleşmeli personelin çocuğunun annelik haklarını bir devlet memuru kadar kullanamayışı çifte standart hatta insan haklarına aykırı dahi bulunabilir.
Başka bir sorun çocukların emzirilmesine tanınan süredir. Kadın işçiler günde 1.5 saat emzirme süreleri vardır. Memurlar doğumdan sonra alınan ücretli izinden sonra ilk altı ay için 3 saattir. Sonraki altı ay için 1.5 saate düşer. Fakat nihayetinde örnekteki iki kişi de insandır, annedir ve aynı hizmeti verirler.
Kanaatimce bu farklılıklar insan haklarına aykırı, Anayasamıza göre eşitliğe aykırı ve hatta angarya yasaktır prensibine dahi ayķırı düşer.
Acaba cennet memur anaların mı ayakları altındadır, yoksa işçi anaların ayakların mı ayakları altındadır? İyi ki toprağın altında ve ahirette herkes eşitte vicdanımızı bir nebze olsun rahatlatabiliyoruz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum