Reklam
Umut Karademir

Umut Karademir

Tüketiciler Birliği Kayseri Şube Başkanı

AVUKATLIK MI YAPIYORSUNUZ SOYTARILIK MI?

19 Kasım 2020 - 21:59

Tüketici hakem heyetleri tüketicinin, sorunlarını çözmek adına, rahat bir şekilde başvuru yapabilecekleri, tüketici kanununa istinaden il ve ilçelerde kurulmuş heyetlerdir. 2 haftada bir ilçe kaymakamlıklarında ve ticaret il müdürlüklerinde toplanıp, şikayetleri incelerler.
Vatandaş, tüketici kanununa göre bir haksızlığa uğradığını düşündüğünde hiçbir ücret ödemeden, şikayetindeki uyuşmazlık bedeline göre ilçe ve il hakem heyetlerine başvurabilir. Şu an için 6920 liraya kadar ilçe hakem heyetlerine, 10390 liraya kadar da il hakem heyetlerine başvurulabilir. 10390 lira ve üzeri uyuşmazlık bedelleri için ise tüketici mahkemelerine başvurulabilir.
Devlet, tüketici hakem heyetleriyle bir taşla iki kuş vurdu. Hem 10390 liraya kadar olan şikayetleri hakem heyetlerine yönlendirerek mahkemeler üzerindeki yoğunluğu azaltmış oldu hem de vatandaşlar hakem heyetlerine başvurarak vekalet ücreti, avukat parası gibi yüklerden kurtuldu.
Gerçekten tüketiciler için büyük nimet olan, hakem heyetlerini kendi menfaatlerine kullanan, adaleti ve ülke menfaatini savunması gerekirken, kendi çıkarları için uğraşan, devlet zarara uğramış mı düşünmeyen, kendine avukatım diyen soytarılar yok mu?
Tabi ki var.
İşini düzgün yapan, namusuyla, vicdanıyla, içinde Allah korkusu olan, ahlaklı avukatlarımız illaki var onların her zaman başımız üstünde yeri var.
Bizim derdimiz avukatlık gibi değerli bir mesleği, menfaat için kullanan soytarılarladır.
Bu soytarıları size şöyle açıklayayım.
Vatandaş bir firmadan şikayetçi oluyor. Hakkını aramak için gidip tüketici hakem heyetine başvuruyor.
Hakem heyeti vatandaşın başvurusunu alıp inceliyor ve şikayet edilen firmaya hakkınızda böyle bir şikayet var savunmanızı yapın diye yazı gönderiyor.
Hakem heyeti tarafından firmaya gönderilen savunmanızı yapın yazısı, firmanın hukuk birimine gidiyor.
O hukuk biriminde görev yapan kendine avukatım diyen soytarı hakem heyetinin istediği savunmaya cevap vermiyor. Hakem heyeti, firmadan savunma gelmeyince doğal olarak tüketiciyi haklı buluyor.
Hakem heyetinden tüketicinin haklı olduğuna dair çıkan karar hem tüketiciye hem de firmaya tebliğ ediliyor.
İşte dananın kuyruğu burada kopuyor.
Hakem heyetinden gelen tebliğ sonrası tüketicinin de firmanın da 15 gün içinde mahkemeye itiraz hakkı olduğu için firmanın avukatı apar topar mahkemeye hakem heyetinin kararı yanlış diye itiraz ediyor. Hakem heyetine vermediği savunmayı yani delilleri mahkemeye sunuyor.
Mahkeme evrakları inceliyor.
Hakem heyetinin kararını bozuyor. Firma haklı diyor.
Hiç düşündünüz mü?
Avukat hakem heyetine sunmadığı savunmayı neden itiraz edip mahkemeye sundu?
Cevap çok basit dört harfli...
PARA...
Çünkü kendini avukat zanneden bu yaratık o delilleri hakem heyetine sunarsa firma haklı bulunsa dahi para alamayacak. Ama mahkemeye sunarsa uyuşmazlık bedelinin yüzde 12’si kadar avukatlık parası alacak.
Aslında avukat diyor ki devletin en önemli kurumlarından kaymakamlıkları ve ticaret il müdürlüklerini umursamam onlar istediği kadar savunma istesin.
Onlar kim ki...
Bu kurumlar kağıt parası harcamış, tebliğ göndermek için posta parası harcamış, orada bilgisayar çalışmış elektrik parası harcanmış, hakem heyetlerinde şikayetleri alan memurlar, raportörler çalışmış bu kişilere maaş verilmiş devletin girdiği zarar umurumda mı ben oraya savunma vermem para alamayacaksam devletin harcadığı onca paradan bana ne diyor. Ben alacağım paraya bakarım diyor.
Bu sorunu çözecek kişi ise değerli hakimlerimiz.
İtiraz yoluyla bir tüketici davası hakimlerin önüne geldiğinde o avukata diyecek ki;
“Hayırdır avukat bey ya da avukat hanım bu delilleri yani savunmanızı hakem heyeti istemiş oraya neden vermediniz. Benim devletimin kurumlarını yok mu sayıyorsun sen” deyip kararı bir kere reddetse o avukatlar Ali Cengiz oyunu çeviremez.
Ben hakimlerimize ve yargımıza güveniyorum. Bu avukatlara gereken dersi vereceklerdir.
Unutmayalım bu devlet hepimizin, bu ülke hepimizin.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum