İHTİYAÇ KREDİSİ KOMEDİSİ


Ülkemizde bankaların, birçok uygulamasına akıl sır erdiremiyoruz. Örneğin Vakıfbank’tan kredi çektiğinizde sizden “halden anlayan paket” adı altında bir para kesiyorlar. Bu halden anlayan paket nedir diye sorduğunuzda banka cevap veremiyor. Yanlış hatırlamıyorsam şubat ayında Vakıfbank’a bir dilekçe verdim. Bu halden anlayan paket nedir, kimin halinden anlıyorsunuz diye sormuştum ama cevap vermediler. Araya pandemi girdi derken bende üzerine düşemedim. O iş öyle kaldı.
Ama bu halden anlayan paket adı altında kesilen para hakkında yine dilekçe vereceğim. Cevap verirlerse de vermezlerse de buradan yazacağım. Bu arada “Halden Anlayan Paket” adı altında kesinti yaşamışsanız tüketici hakem heyetine başvurup o kesintinin iadesini alabilirsiniz.
Neyse bu konuyu bir kenarda bırakalım. Asıl konumuz ihtiyaç kredisi...
Adı üzerinde “ihtiyaç kredisi” yani ihtiyacı olana verilmesi gereken bir kredi ama ihtiyacı olana verilmediğini düşündüğümüz için “bankalar birliğine” bir yazı yazdım ve öneride bulundum. Bankalar Birliğine yazdığım yazıyı aşağıda paylaşıyorum.
**
Bilindiği üzere kötü gün dostu (!) bankalarımızda  envai çeşit kredi türleri mevcut. Menüye her geçen gün daha cazip, daha süslü sloganlarla parlatılan  türler ekleniyor. Bunlardan biri de ihtiyaç kredisi... İhtiyacı olana kredi verileceği vaadediliyor..
Bizim için tüketici, sizler için müşteri olan vatandaş, ihtiyacı olduğu için bankaya başvuruyor. Peki bu ihtiyaç kelimesinin anlamı bana, vatandaşa ya da bankaya göre değişen bir sözcük mü?
Hayır.
TDK ya göre İhtiyaç kelimesinin sözlük anlamı “gereksinim”
Haliyle kişinin gereksinim duyacak durumda olması, ihtiyacının olması gerekiyor. Yani bazı şeylerin ‘yok’ luğu bir ihtiyacı doğurur ya İşte bende de yok, demek ki ihtiyacım var diye bankanın kapısını çalıyorum.
İhtiyaç kredisine başvurmak istiyorum dediğimde  sağlam bir maaş, maaşın yeterli olması, hatta o maaşın da talep edilen miktara kıyasla orantılı olması, belirli dönem sigortalı çalışması, bazen  kefil bazen ise bir gayrımenkulünün olması lazım.
Yani kredi vermek için banka tarafından, ihtiyacımın olduğu kriterlerin değil de ihtiyacımın olmadığına dair şartların talep edildiğini görüyorum. Bankanın sunduğu şartları yerine getirince ortaya ihtiyacı olan değil de ihtiyacı olmayan kişiler çıkıyor.  Fırına ekmek almaya gidiyorsunuz, fırıncı size soruyor  ekmek vereceğim ama senin pastan var mı, baklavan var mı, poğaçan var mı, simitin var mı?
Diyorum ki hayır, üstelik açım. O söylediklerinize de sahip değilim.
O zaman sana ekmek de yok deniyor.
İsmiyle çeliştiği için,
İhtiyacı olanlara değil de ihtiyacı olmayanlara verildiğinden,
Daha çok tüketicilerin değil de bankaların müşteriye ihtiyacı olduğunu düşündüğümüzden,
İhtiyaç kredisinin adının “ihtiyaç müşterisi” olarak değiştirilmesini öneriyorum.
Tüketiciler Birliği Kayseri Şube Başkanı
Umut Karademir
**
Cevap geldiğinde buradan sizlerle paylaşacağım.