Bir dilim pastırmanın fiyatı dudak uçuklatıyor!

Kayseri’nin yöresel lezzetleri pastırma, sucuk ve mantı ekonomik hareketlilik sebebiyle zamlardan nasibini alıyor. Bir dilim pastırma 6 liraya yaklaştı.


Bir dilim pastırmanın fiyatı dudak uçuklatıyor!

Yeni yıldan sonra birçok sektörde fiyat artışı yaşandı. Yeni tarifeler Kayseri’yle özdeşleşen pastırma, sucuk ve mantı gibi şarküteri ürünlerini de yukarı yönlü etkiledi. Et ve diğer maliyetlere gelen zamlar sonrası pastırmanın dilimi 6 liraya kadar yükseldi. 

‘PASTIRMANIN DİLİMİ YAKLAŞIK 6 LİRA’

Kayseri’de pastırmacılık yapan Ahmet Doklar, pastırma alırken artık kilogram hesabıyla değil lira hesabıyla alım yapıldığını söyledi. Önceden insanlar her maaş sonrası 1 kilogram ürün aldığını şimdi ise yarım kilo alabildiğini anlatan Doklar, “Hatta 2-3 parmak sucuklara döndük. Eskisi gibi gram, kilogram telaffuz edilmiyor 100 liralık, 200 liralık, 50 liralık alışveriş yapılıyor” dedi.Fiyat artışları sonrası pastırmanın diliminin yaklaşık 6 lira olduğunu aktaran Doklar, “Günümüz şartlarında pastırma, sucuk ve mantı biraz lüks oldu. Haliyle fiyatlar da yüksek. Şu anda et fiyatlarının fahiş şekilde yükselmesiyle rakamlar da yükseldi. İyi bir pastırmanın kilo fiyatı şu anda 600 lira civarında, iyi bir sucuk yaklaşık 300 lirayken mantının kilosu da 140 lira civarındadır. Son zamlar yaklaşık 15-20 gündür bahsetmiş olduğum fiyatlara yükseltti. Geçen seneyi baz alırsak fiyatlarda yüzde 50 artış var. Pastırmanın dilim fiyatı büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor. Normal bir pastırmanın dilimi 5 buçuk 6 liraya geliyor. Şehir dışına dayalı firma olduğumuz için tabi şehir dışında talep çok oluyor, şehir dışından alımlar daha fazla oluyor” diye konuştu.